Dziś są imieniny: Michala, Gabriela, Rafala

    • Slider 68

Święto Niepodległości

Rocznica odzyskania niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości w Zespole Szkół Powiatowych w Troszynie. 8 listopada 2019 roku odbył się uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości.

W celu wspólnego przeżywania oraz kształtowania szacunku wobec symboli i wartości narodowych o godzinie 11.11 odśpiewaliśmy wspólnie hymn narodowy. Następnie Pan Dyrektor Mariusz Bacławski wygłosił przemówienie na temat patriotyzmu i znaczenia wolności w życiu każdego człowieka. 11 listopada to szczególna data dla każdego Polaka. Tego dnia czcimy bohaterstwo, waleczność oraz męstwo naszych przodków, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość. Wyrażamy radość z tego, że żyjemy w wolnym i suwerennym kraju.

Stajemy w dzień Święta Niepodległości, aby oddać hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Oddajemy cześć wszystkim tym, dzięki którym po 123 latach zaborów odrodziła się wolna Ojczyzna, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej niepodległości płacąc za to krwią i życiem.

Po przemówieniu, Pan Dyrektor zaprosił wszystkich zgromadzonych do obejrzenia pełnego emocji montażu słowno-muzycznego „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów”, przygotowanego przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem pani Anny Prusak i pani Anny Rogowskiej. Wzruszające, zapierające dech w piersiach pieśni, muzyka, doniosłe słowa i piękne recytacje wprowadziły nas w zadumę i refleksję nad tym, co tak naprawdę jest ważne. Dzisiaj wszyscy żyjemy w niepodległym kraju.

Jest to tak oczywiste, że na co dzień o tym nie myślimy…, ale musimy ciągle pamiętać i przypominać symbole tamtych wydarzeń, aby nie zatracić przywiązania do wolności i niepodległości. Oddając szacunek symbolom narodowym, oddajemy go wszystkim Polakom, Bohaterom, tym, którzy odeszli i walczyli za naszą wolność.

Na zakończenie apelu usłyszeliśmy piękne słowa utworu M. Grechuty:

„Wolność lśni wśród gałęzi wielkich drzew

Które pną się w słońce każda w swoją stronę

Wolność brzmi jak radosny ludzi śmiech

Którzy wolność swą zdobyli na obronę -

Zwycięstwa, mądrości, prawdy i miłości

Spokoju, szczęścia, zdrowia i godności

Wolność to diament do oszlifowania

A zabłyśnie blaskiem nie do opisania

Wolność to także i odporność serc

By na złą drogę nie próbować zejść

Bo są i tacy, którzy w wolności cud

Potrafią wmieszać swoich sprawek brud

A wolność, to królestwo dobrych słów

Mądrych myśli, pięknych snów

To wiara w ludzi”

  • licznik odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 218120, odwiedzin dzisiaj: 13

Script logo
W górę..