Dziś są imieniny: Henryka, Kingi, Andrzeja

    • Slider 68

Młodzież zakończyła staż zawodowy w Grecji!

W październiku 2016 r. grupa uczniów z Zespołu Szkół Powiatowych w Troszynie, kształcących się w zawodzie technik agrobiznesu, wyjechała na dwutygodniowy staż zawodowy do Grecji. Praktyki odbyły się w ramach projektu „Ekologiczne rolnictwo przyszłością młodego rolnika”, o numerze 2016-1-PL01-KA102-025104, realizowanym przy wsparciu Unii Europejskiej z programu Erasmus+.

Organizacją wysyłającą młodzież na staż było Akademickie Centrum Informacji i Edukacji Europejskiej (ACIEE), a organizacją goszczącą grecka GEORGIKES EKMETALEUSEIS. Nie zabrakło mnóstwa okazji do poszerzania specjalistycznej wiedzy teoretycznej i praktycznej związanej z zawodem rolnika, m.in. rodzajami i metodami ekologicznych upraw prowadzonych w Grecji, technologiami wykorzystywanymi w rolnictwie greckim i europejskim, czy efektywnym zarządzaniem ekologiczną produkcją rolną oraz hodowlą zwierząt. Stażyści pracowali m.in. na plantacji kiwi założonej 7 lat temu, na której obecnie znajduje się 2100 krzewów, które mogą rosnąć przez 40 lat, a z jednego krzewu można zebrać do 100 kg owocu – ich zadaniem było przygotowanie plantacji do zbioru. W ramach praktyk pracowali również na plantacji oliwek mającej już 60 lat; w sklepie zaopatrującym rolników w środki ochrony roślin, nawozy mineralne, paszę, nasiona oraz narzędzia rolnicze; w tłoczarni oliwy działającej od 1969 r., a także w szklarni, gdzie uprawiane są nawadniane w sposób kropelkowy ogórki.

Praca na plantacji kasztanów jadalnych okazała się dość trudna, ale udało się zebrać ich bardzo dużo (cena w Grecji za kilogram tych owoców wynosi 2,5 euro).

Zajęcia praktyczne odbyli również w pobliskiej szkole zawodowej oraz na farmie owiec, gdzie, jak prawdziwi zawodowcy, wypytali właściciela o koszty utrzymania stada, dzięki czemu wykonali uproszczony rachunek zysków i strat w wymiarze rocznym, aby dowiedzieć się czy działalność gospodarcza w zakresie produkcji owczego mleka jest opłacalna.

W ramach zadań praktycznych młodzież wykorzystała także czas na pobliskim targu, gdzie porównała ceny warzyw i owoców w Grecji oraz w Polsce. W ramach programu kulturowego stażyści odbyli wycieczkę na wyspę Skiathos, która należy do archipelagu Sporady, a jej nazwa opisuje ich rozmieszczenie na Morzu Egejskim, a precyzyjniej - ich „rozsianie”, tak jak sieje się nasiona. Podczas rejsu nie zabrakło pięknych widoków i dobrej zabawy.

Stażyści dotarli również do manufaktury ikon religijnych, Doliny Tembi oraz zwiedzili wpisane na Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO, prawosławne klasztory w Meteorach. Młodzież dzięki praktykom poszerzyła zasób specjalistycznego słownictwa w języku angielskim, niezbędnego do poruszania się po europejskich rynkach pracy, a także poznała możliwości, jakie oferuje Unia Europejska dla rolników państw członkowskich.

Zdobyła również wiele informacji na temat Unii Europejskiej, współpracy międzynarodowej między Polską a Grecją, czy o kulturze i historii Grecji oraz samego regionu Riwiery Olimpijskiej. Wszyscy uczniowie już wkrótce otrzymają wydane w dwóch wersjach językowych (po angielsku i po polsku) europejskie certyfikaty Europass-Mobilność, które potwierdzają kwalifikacje zawodowe, podnoszą konkurencyjność ich posiadaczy na europejskim rynku pracy i stanowią cenną przepustkę do efektywnego poszukiwania pracy, a także certyfikaty ukończenia stażu zawodowego.

  • licznik odwiedzin

    Odwiedzin wszystkich 281934, odwiedzin dzisiaj: 0

Script logo
W górę..